A SZOCPÓL ÚJ SZABÁLYAI.....

 

Tudnivalók az új szocpol igényléséről – ki és hogyan igényelheti?

2012 januártól újra lehet szocpolt igényelni – jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. Előre láthatólag 4-5 ezer családot érinthet illetve a költségvetésben erre 5,2milliárd forint áll rendelkezésükre. Ekkor azonban több dolgot vesznek figyelembe: például a gyermekek számát illetve a megvásárolandó ingatlan nagyságát és energetikai minősítését. Alább részletezem a legfontosabb tudnivalókat.

Milyen lakásra igényelhető az új szocpol?
Vissza nem térítendő állami támogatás vehető igénybe: Magyarország területén 2010. január 1-jét követően kiadott
- építési engedéllyel rendelkező új lakás építéséhez, illetve
- használatbavételi engedéllyel rendelkező új lakás vásárlásához.
Új lakásnak az számít, mely
- az alapozási munkáktól kezdődően teljes egészében újonnan épített, vagy emeletráépítéssel vagy tetőtér-beépítéssel megvalósuló, a lakhatás feltételeinek a vonatkozó jogszabályi követelmények szerint megfelelő lakóegység, amely elkészültét követően használatbavételi engedély köteles, vagy
- az a lakás, amelyet jogi személy, jogi személyiség nélküli társaság vagy egyéni vállalkozó természetes személy részére való értékesítés céljára épít, építtet, és amelyet első ízben természetes személy részére értékesítenek, vagy amelyet másodízben értékesítenek természetes személy részére, feltéve, hogy a második eladó hitelintézet vagy ingatlan-forgalmazással üzletszerűen foglalkozó jogi személy, jogi személyiség nélküli társaság vagy egyéni vállalkozó.
Ez a fajta állami támogatás csak akkor vehető igénybe, ha: építés esetén  ÁFA nélkül, a lakóépület teljes nettó alapterületére számított, egy négyzetméterre jutó bekerülési költség vagy vásárlás esetén áfa és telekár nélkül meghatározott, a lakás teljes nettó alapterületére számított, egy négyzetméterre jutó vételár nem haladja meg a 300 ezer forintot, alacsony energiafogyasztású lakás esetében a 350 ezer forintot.

A szocpol igénylés alapfeltétele: Gyermekek
Támogatásra jogosult, akinek 2 gyermeke van. Lakásépítési támogatást közös háztartásban élő, eltartott és a felépített vagy megvásárolt új lakásba vele együtt beköltöző vér szerinti és örökbe fogadott gyermek után, vagy gyámság alatt álló, legalább egy éve az igénylővel együtt élő és általa eltartott gyermek után kaphatunk.
Gyermek
Aki az igénylő eltartottja és
a) a 16. életévét még nem töltötte be,
b) a 16. életévét már betöltötte, de oktatási intézmény nappali tagozatán tanul és a 25. életévét még nem érte el, vagy
c) a 16. életévét már betöltötte, de megváltozott munkaképességű személy és ez az állapota legalább egy éve tart, vagy egy év alatt előreláthatóan nem szűnik meg.
Továbbá azon fiatal házaspár — a kérelem benyújtásának napján egyik fél sem töltötte még be a 40. életévét — is igényelheti a támogatást (meglévő gyermekei számától függetlenül), akik legfeljebb 2 jövőben születendő gyermeket vállalnak. Erre az előírt határidő: egy gyermek vállalása esetén 4év, két gyermek vállalása esetén pedig 8év. A határidőt új lakás építésénél a használatbavételi engedély kiadásának napjától, új lakás vásárlása esetén az adásvételi szerződés megkötésének időpontjától kell számítani.

A támogatás egyéb alapfeltétele: nem lehet más lakás az igénylők tulajdonában
Az igénylőnek, házastársának, élettársának és gyermekének, valamint a vele együtt költöző családtagjainak nem lehet lakástulajdona, állandó lakáshasználati joga, illetve e jogok ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére irányuló kérelme folyamatban, továbbá önkormányzati tulajdonban lévő, vagy szolgálati jogviszonyhoz vagy munkakörhöz kötött lakásra bérleti jogviszonya vagy lízingbe vett lakása.
Kivétel, ha
- együttesen legfeljebb 50%-os tulajdoni hányada van egy olyan lakásban, amely tulajdonközösség megszüntetése vagy öröklés útján került a tulajdonukba,
- a tulajdonában lévő lakása lebontását az építésügyi hatóság elrendelte vagy engedélyezte, vagy
- a lakás több mint két éve öröklés vagy ajándékozás jogcímén haszonélvezettel terhelten került a tulajdonába és a haszonélvező bent lakik.
Ha 5 éven belül lakóingatlant értékesített, akkor annak eladási árát is a bekerülési költség vagy a vételár kiegyenlítésére kell felhasználni néhány törvényben felsorolt tétel levonása mellett.

Csak azok igényelhetik, akik dolgoznak
Fontos hogy az igénylőt vagy élettársát/házastársát minimum 180napja biztosítottként  az állami adóhatósághoz bejelentették, ahová nem érkezhetett a jogviszony szünetelésének kezdetére és befejezésére illetve megszűnésére vonatkozó bejelentés.

Figyelni kell az energia-besorolásra
Az igénylőnek a vásárolni kívánt lakás „B” (követelménynél jobb) vagy annál kedvezőbb energetikai minősítési osztályát igazoló hatályos energetikai tanúsítványt a hitelintézetnél be kell mutatnia, illetve lakás építése esetén a hitelintézethez be kell nyújtania az energetikai számítást a tervezett lakás várható energetikai minősítési osztályról, amely ugyancsak „B” (követelménynél jobb) vagy annál kedvezőbb energetikai minősítési osztályú lehet.
Amennyiben a felépült lakás energiatanúsítványában szereplő energetikai minősítési osztály nem éri el a „B” (követelménynél jobb) vagy annál kedvezőbb energetikai minősítési osztályt, akkor a támogatott személy a már folyósított támogatást az igénybevétel napjától esedékes, a Ptk. 232. § (3) bekezdése szerint számított kamatokkal együtt – a használatbavételi engedély kiadásától számított 30 napon belül – köteles a hitelintézeten keresztül visszafizetni.

Számlákat itt is be kell mutatni
Új lakás építése esetén a hitelintézet által elfogadott költségvetésben szereplő bekerülési költség legalább 70%-áról, a támogatott személynek a saját nevére kiállított számlákat be kell mutatnia. Amennyiben az új lakás építése során bontott anyagok is felhasználásra kerülnek, úgy ezeknek az építőipari kivitelezési tevékenység felelős műszaki vezetője által írásban igazolt értékéig a számla benyújtási kötelezettség csökkenthető. E csökkentés mértéke nem haladhatja meg a számlával igazolandó bekerülési költség 20 százalékát.

A lakás méretének maximalizálása
Hatályos jogszabály szerint: a vásárolt illetve az épített lakás hasznos alapterülete nem lehet nagyobb, mint 160m2.